shoty przedtreningowe
Suplementy

Shoty przedtreningowe – czym są i jak je wybierać?

Na rynku znajdziemy wiele firm i sklepów oferujących szeroką gamę suplementów przed treningowych. Coraz częściej są to produkty reklamowane przez znanych kulturystów oraz sportowców, a reklamy zachęcają potencjalnego klienta do wyboru konkretnego produktu.

Czym są shoty przedtreningowe i jak wybrać odpowiedni produkt

Przedtrenigówki to przede wszystkim produkty mające na celu zmniejszenie zmęczenia fizycznego, poprawę krążenia i naszego skupienia, co przekłada się na podniesienie naszej wydolności i wytrzymałości, dzięki czemu nasze treningi mogą być dłuższe i bardziej intensywne.

Taka forma wspomagania idealnie sprawdza się kiedy mamy gorszy dzień lub jesteśmy zmęczeni po pracy, ale nie chcemy rezygnować z treningu. Dodatkową zaletą produktów tego typu jest bogaty skład w mikro i makroelementy oraz aminokwasy, dzięki czemu po treningu nie powinniśmy odczuwać tak dużego zmęczenia jak w przypadku rezygnacji z suplementów, a czas regeneracji organizmu ulega redukcji.

Zaletami shotów przedtreningowych są:

  • łatwa i wygodna suplementacja
  • oszczędność czasu
  • możliwość przetestowania shotów różnych marek
  • mała pojemność i niska cena
  • możliwość wyboru różnych smaków i składników
  • zajmują mało miejsca i zmieszczą się do każdej torby czy kieszeni
  • występują w formie płynnej lub sproszkowanej

Skład shotów jest równie istotny, jak cena

shoty przedtreningowe

Podstawowymi składnikami shotów przedtreningowych są: Kofeina, Beta – alanina, L – arginina, Kreatyna, Tauryna oraz mikro i makroelementy. Jeśli jesteśmy osobami, które nie mogą spożywać kofeiny, do wyboru są również shoty bezkofeinowe.

Kofeina. Jej zadaniem jest pobudzenie i skupienie naszej koncentracji. Do uzyskania energii na treningu, przetwarzamy kwasy tłuszczowe, a nie glikogen mięśniowy. Nieważne czy starasz się zrzucić parę kilogramów, czy wzmocnić poziom wytrzymałości — w obu wypadkach pomaga zawartość kofeiny. Dodatkowym atutem kofeiny jest stymulacja organizmu do wydzielania adrenaliny, co poprawia naszą wydolność i wytrzymałość.

Beta – alanina to aminokwas, który wspomaga pracę mięśni oraz wydolność oddechową przez stymulacje produkcji karnozyny. Zawartość beta – alaniny pozytywnie wpływa na budowanie masy mięśniowej, ze względu na podwyższoną absorpcję składników odżywczych poprzez komórki mięśniowe. Dzięki właściwościom obniżającym kwas mlekowy w mięśniach nie odczuwamy zmęczenia czy zakwasów na drugi dzień. Często po spożyciu przedtreningówki odczujemy jej obecność w postaci lekkiego mrowienia skóry.

L – arginina to aminokwas zasadowy, którego głównym zadaniem jest produkcja tlenku azotu. Tlenek azotu ma za zadanie rozszerzyć naczynia krwionośne, a co za tym idzie, zwiększyć ukrwienie komórek mięśniowych i dostarczyć do nich substancji odżywczych. Dodatkowo wpływa ona pozytywnie na transport tlenu do mięśni, co przekłada się na intensywniejsze treningi.

Kreatyna to związek chemiczny występujący naturalnie w mięśniach. Ma ona działanie anaboliczne jak i anty kataboliczne dzięki stymulacji syntezy białek. To dzięki jej obecności zwiększa się nasza możliwość magazynowania ATP oraz jego wykorzystania. Kreatyna świetnie sprawdza się w budowie beztłuszczowej masy mięśniowej, poprawy wydolności czy redukcji czasu regeneracji potreningowej.

Tauryna to aminokwas naturalnie występujący w organizmie. Nieodzowny składnik wszystkich suplementów pobudzających skupienie i koncentracje, znajdziemy ją w każdym napoju energetycznym. Tauryna umożliwia szybszą regenerację mięśni po treningu. Działa ona ochronnie na tkanki mięśniowe, przyczyniając się do skrócenia czasu regeneracji.

Podsumowanie

Wybierając shoty przedtreningowe kierujmy się aktualnym stanem naszego zdrowia i indywidualnymi potrzebami. Na rynku znajdziemy produkty bezkofeinowe dla osób, które nie mogą jej spożywać. W razie wątpliwości poradźmy się specjalistów czy sprzedawcy.